Results
North American Marathon Championships
Portland, Ontario
January 28-29, 2006

Updated February 5, 2006

       5K overall   5K age groups   10K overall   10K age groups  
     25K overall   25K age groups   50K overall   50K age groups
 
The 25K had to be shortened from 25 to 8 laps due to suddenly and disastrously deteriorating ice conditions. Some anomalies in times are due to skaters not completing even that many laps; however, the order of finish is correct.

 

5K Race Results  :  Overall
POS NAME               CLASS  PIC   TIME     BEST   LAP AvSpd  FROM
1   Andrew McCallum    M18-29  1   12:00.9   2:14.7   5   24.9  Richmond ON
2   Jake Maarse        M50-59  1   12:06.1   2:20.1   5   24.7  Ottawa ON
3   Scott Spencer      M40-49  1   12:18.7   2:23.1   1   24.3  Seeley's Bay ON
4   Ian McCallum       M40-49  2   12:44.7   2:23.0   1   23.5  Ottawa ON
5   John Ambrose       M60-69  1   14:55.7   2:57.0   4   20.0  Mallorytown ON
6   Kurtis Spencer     M17-    1   15:09.6   2:36.4   1   19.7  Seely's Bay ON
7   Cody Burns         M17-    2   15:24.6   2:50.4   1   19.4  Elgin ON
8   Paisley Perrie     F17-    1   15:29.1   2:55.1   1   19.3  Harriston ON
9   Jan Beehuizer      M30-39  1   15:35.9   2:48.8   1   19.2  Netherlands
10  Scott Weber        M17-    3   15:36.2   2:52.4   1   19.2  Portland ON
11  Chris Allan        M30-39  2   16:04.0   2:49.5   1   18.6  ON
12  Scott Halladay     M30-39  3   16:04.6   2:59.9   1   18.6  Portland ON
13  Craig Huisson      M40-49  3   16:51.5   3:05.4   5   17.7  Brossard QC
14  Chris Bakker       M18-29  2   17:13.9   3:04.6   1   17.4  Portland ON
15  Patrick Gates      M40-49  4   17:28.6   3:17.4   1   17.1  Ottawa ON
16  Cindy Anderson     F30-39  1   17:37.6   3:24.3   1   17.0  Brossard QC
17  Don Ego            M70+    1   17:40.9   2:57.8   1   16.9  ON
18  Jaime Welch        F17-    2   17:55.2   3:20.7   1   16.7  Portland ON
19  Kimberlee Knight   F18-29  1   18:39.4   3:15.6   1   16.0  Kingston ON
20  Dustin Paul        M17-    4   18:44.4   3:16.2   1   16.0  Portland ON
21  Ben Merkley        M17-    5   18:56.9   3:34.0   4   15.8  Portland ON
22  Veronica Goss      F40-49  1   19:07.5   3:31.1   1   15.6  Westport ON
23  Zac Baker          M17-    6   19:22.4   3:28.9   1   15.4  Portland ON
24  Jim Garven         M40-49  5   19:36.4   3:22.9   1   15.3  Jasper ON
25  Paul Bronzon       M17-    7   22:17.5   3:35.6   1   13.4  Portland ON
26  Malissa Copland    F17-    3   22:36.8   3:48.7   1   13.2  ON
27  Anneke Smits       F50-59  1   22:38.7   4:24.4   2   13.2  ON
28  Lucas Bongers      M17-    8   23:00.6   4:08.6   1   13.0  Elgin ON
29  David Garven       M17-    9   23:28.7   4:09.0   1   12.7  Jasper ON
30  Curtis Still       M30-39  4   25:18.3   3:53.3   1   11.8  Kirkland QC
31  Andrew Garven      M17-   10   27:40.8   4:40.9   1   10.8  Jasper ON
32  Ian Bongers        M17-   11   28:24.1   4:42.6   1   10.5  Elgin ON
33  Dan Carson         M17-   12   32:53.7   5:30.0   1    9.1  Portland ON
34  Renée Bongers      F17-    4   34:02.5   6:09.6   5    8.8  Elgin ON
35  Laura Shevchenko   F30-39  2   35:05.9   6:39.9   2    8.5  Montreal QC
36  Marco Smits        M30-39  5   35:06.5   6:30.2   3    8.5  Portland ON
37  Ana Maria Santos   F18-29  2   35:06.6   6:52.2   4    8.5  Ottawa ON
DNF Taylor Halladay    F17-    5   22:35.6   4:44.3   1   10.6  Portland ON
DNF Emma Magee         F17-    6   35:06.0   7:04.7   1    6.8  Elgin ON

~ Top ~

 

5K Race Results  :  Age groups
PIC NAME                POS    TIME     BEST    LAP  AvgSpd  FROM
WOMEN 17-
1   Paisley Perrie        8   15:29.1   2:55.1   1   19.3  Harriston ON
2   Jaime Welch          18   17:55.2   3:20.7   1   16.7  Portland ON
3   Malissa Copland      26   22:36.8   3:48.7   1   13.2  ON
4   Renée Bongers        34   34:02.5   6:09.6   5    8.8  Elgin ON
5   Taylor Halladay     DNF   22:35.6   4:44.3   1   10.6  Portland ON
6   Emma Magee          DNF   35:06.0   7:04.7   1    6.8  Elgin ON
WOMEN 18-29
1   Kimberlee Grm-Knight 19   18:39.4   3:15.6   1   16.0  Kingston ON
2   Ana Maria Santos     37   35:06.6   6:52.2   4    8.5  Ottawa ON
WOMEN 30-39
1   Cindy Anderson       16   17:37.6   3:24.3   1   17.0  Brossard QC
2   Laura Shevchenko     35   35:05.9   6:39.9   2    8.5  Montreal QC
WOMEN 40-49
1   Veronica Goss        22   19:07.5   3:31.1   1   15.6  Westport ON
WOMEN 50-59
1   Anneke Smits         27   22:38.7   4:24.4   2   13.2  Netherlands
MEN 17-
1   Kurtis Spencer        6   15:09.6   2:36.4   1   19.7  Seely's Bay ON
2   Cody Burns            7   15:24.6   2:50.4   1   19.4  Elgin ON
3   Scott Weber          10   15:36.2   2:52.4   1   19.2  Portland ON
4   Dustin Paul          20   18:44.4   3:16.2   1   16.0  Portland ON
5   Ben Merkley          21   18:56.9   3:34.0   4   15.8  Portland ON
6   Zac Baker            23   19:22.4   3:28.9   1   15.4  Portland ON
7   Paul Bronzon         25   22:17.5   3:35.6   1   13.4  Portland ON
8   Lucas Bongers        28   23:00.6   4:08.6   1   13.0  Elgin ON
9   David Garven         29   23:28.7   4:09.0   1   12.7  Jasper ON
10  Andrew Garven        31   27:40.8   4:40.9   1   10.8  Jasper ON
11  Ian Bongers          32   28:24.1   4:42.6   1   10.5  Elgin ON
12  Dan Carson           33   32:53.7   5:30.0   1    9.1  Portland ON
MEN 18-29
1   Andrew McCallum       1   12:00.9   2:14.7   5   24.9  Richmond ON
2   Chris Bakker         14   17:13.9   3:04.6   1   17.4  Portland ON
MEN 30-39
1   Jan Beehuizer         9   15:35.9   2:48.8   1   19.2  Netherlands
2   Chris Allan          11   16:04.0   2:49.5   1   18.6  ON
3   Scott Halladay       12   16:04.6   2:59.9   1   18.6  Portland ON
4   Curtis Still         30   25:18.3   3:53.3   1   11.8  Kirkland QC
5   Marco Smits          36   35:06.5   6:30.2   3    8.5  Portland ON
MEN 40-49
1   Scott Spencer         3   12:18.7   2:23.1   1   24.3  Seeley's Bay ON
2   Ian McCallum          4   12:44.7   2:23.0   1   23.5  Ottawa ON
3   Craig Huisson        13   16:51.5   3:05.4   5   17.7  Brossard QC
4   Patrick Gates        15   17:28.6   3:17.4   1   17.1  Ottawa ON
5   Jim Garven           24   19:36.4   3:22.9   1   15.3  Jasper ON
MEN 50-59
1   Jake Maarse           2   12:06.1   2:20.1   5   24.7  Ottawa ON
MEN 60-69
1   John Ambrose          5   14:55.7   2:57.0   4   20.0  Mallorytown ON
MEN 70+
1   Don Ego              17   17:40.9   2:57.8   1   16.9  ON

~ Top ~

 

10K Race Results  :  Overall
POS NAME                CLASS  PIC   TIME      BEST   LAP AvSpd    FROM
1   Jake Maarse         M50-59  1   19:48.5   1:46.1  10  30.2  Ottawa ON
2   Sergio Almeralla    M30-39  1   20:00.0   1:51.4   1  29.9  Ottawa ON
3   Andrew McCallum     M18-29  1   20:02.3   1:50.8   1  29.9  Richmond ON
4   Graham Lodge        M60-69  1   20:51.1   1:57.7   1  28.7  Kingston ON
5   Milan Skubnik       M40-49  1   20:52.2   1:57.8   1  28.7  Ottawa ON
6   Martine Charbonneau F18-29  1   21:46.3   1:51.6   1  27.5  Grnfld Pk QC
7   Nick Zacchia        M18-29  2   22:21.2   1:50.6   1  26.8  Montreal QC
8   Tony Zegers         M70+    1   22:37.2   2:08.2   8  26.5  Kingston ON
9   Garnet Peters       M17-    1   24:39.1   2:12.7  10  24.3  Invernay ON
10  Stu McKenzie        M30-39  2   24:39.9   2:13.0  10  24.3  Ottawa ON
11  David Donovan       M50-59  2   24:44.4   2:16.6   1  24.2  Kingston ON
12  Dusan Hoferek       M30-39  3   25:35.3   2:26.4   2  23.4  Ottawa ON
13  Rosanna Beattie     F17-    1   25:36.3   2:26.7   8  23.4  Kingston ON
14  Danielle Gray       F18-29  2   27:18.8   2:30.0   1  21.9  Guelph ON
15  Catherine Kwiecien  F40-49  1   27:59.0   2:39.2   1  21.4  Waterloo ON
16  Eddy Lloyd          M50-59  3   28:53.8   2:35.6   1  20.7  Kingston ON
17  Kurtis Spencer      M17-    2   29:19.3   2:41.2   7  20.4  Seely's Bay ON
18  Udo Buechner        M60-69  2   29:51.1   2:53.2   7  20.0  Montreal QC
19  Mickey Stephenson   M60-69  3   30:17.6   2:32.5   1  19.8  Kingston ON
20  Marta Maksymec      F40-49  2   30:31.8   2:52.0  10  19.6  Invernay ON
21  Steven Beattie      M40-49  2   30:40.7   2:29.7   1  19.5  Kingston ON
22  Rosie Chong         F40-49  3   30:42.9   2:59.7   7  19.5  Waterloo ON
23  Michael Randall     M17-    3   30:56.2   2:50.4   1  19.3  Lansdowne ON
24  Colin MacDonald     M50-59  4   31:22.7   2:53.7   1  19.1  Invernay ON
25  Michael Kelly       M30-39  4   31:39.4   2:28.0   1  18.9  Belleville ON
26  Jacob Van Dijk      M60-69  4   31:49.8   3:04.6   7  18.8  Brampton ON
27  Sally Beattie       F17-    2   35:36.8   3:12.1   1  16.8  Kingston ON
28  Nicholas Merritt    M17-    4   36:07.4   3:10.6   1  16.6  Sydenham ON
29  Sue Peters          F50-59  1   37:00.8   3:26.6   6  16.2  Invernay ON
30  Glen Lavery         M30-39  5   38:15.7   3:13.6   1  15.6  ON
31  Marie-Josée Merritt F30-39  1   39:26.9   3:46.8   6  15.2  Sydenham ON
32  Anneke Smits        F50-59  2   42:47.5   3:56.5   1  14.0  Netherlands
33  Kees Smits          M60-69  5   42:47.6   3:56.5   1  14.0  Netherlands
34  Jacob Vanderschuit  M70+    2   43:07.8   3:44.6   1  13.9  Portland ON
35  Susan Streight      F40-49  4   44:16.3   3:59.3   7  13.5  Kripton ON
36  Sheila McKeagle     F60-69  1   45:29.6   4:08.3   1  13.1  Portland ON
37  Alida Moffatt       F50-59  3   45:59.7   4:13.5   1  13.0  Kingston ON
38  Sage Streight       F17-    3   51:32.8   4:31.5   3  11.6  Kripton ON
39  Evangeline Streight F17-    4   56:47.0   5:06.8   9  10.5  Kripton ON
40  Natalya Maksymec    F17-    5   59:47.1   5:34.7   3  10.0  Invernay ON
DNF Milo Beattie        M17-    5   24:49.9   2:50.2   1  19.3  Kingston ON
DNF Anneke Saunders     F17-    6   41:26.5   6:06.2   2   8.6  Invernay ON
DNF Sandra Randall      F40-49  5   15:04.5   3:09.3   1  15.9  Lansdowne ON

~ Top ~

 

10K Race Results  :  Age groups
PIC NAME                POS    TIME     BEST    LAP  AvgSpd  FROM
WOMEN 17-
1   Rosanna Beattie      13  25:36.3   2:26.7    8   23.4   Kingston ON
2   Sally Beattie        27  35:36.8   3:12.1    1   16.8   Kingston ON
3   Sage Streight        38  51:32.8   4:31.5    3   11.6   Kripton ON
4   Evangeline Streight  39  56:47.0   5:06.8    9   10.5   Kripton ON
5   Natalya Maksymec     40  59:47.1   5:34.7    3   10.0   Invernay ON
6   Anneke Saunders     DNF  41:26.5   6:06.2    2   8.68   Invernay ON
WOMEN 18-29
1   Martine Charbonneau   6  21:46.3   1:51.6    1   27.5   Greenfield Pk QC
2   Danielle Gray        14  27:18.8   2:30.0    1   21.9   Guelph ON
WOMEN 30-39
1   Marie-Josée Merritt  31  39:26.9   3:46.8    6   15.2   Sydenham ON
WOMEN 40-49
1   Catherine Kwiecien   15  27:59.0   2:39.2    1   21.4   Waterloo ON
2   Marta Maksymec       20  30:31.8   2:52.0   10   19.6   Invernay ON
3   Rosie Chong          22  30:42.9   2:59.7    7   19.5   Waterloo ON
4   Susan Streight       35  44:16.3   3:59.3    7   13.5   Kripton ON
5   Sandra Randall      DNF  15:04.5   3:09.3    1   15.9   Lansdowne ON
WOMEN 50-59
1   Sue Peters           29  37:00.8   3:26.6    6   16.2   Invernay ON
2   Anneke Smits         32  42:47.5   3:56.5    1   14.0   Netherlands
3   Alida Moffatt        37  45:59.7   4:13.5    1   13.0   Kingston ON
WOMEN 60-69
1   Sheila McKeagle      36  45:29.6   4:08.3    1   13.1   Portland ON
MEN 17-
1   Garnet Peters         9  24:39.1   2:12.7   10   24.3   Invernay ON
2   Kurtis Spencer       17  29:19.3   2:41.2    7   20.4   Seely's Bay ON
3   Michael Randall      23  30:56.2   2:50.4    1   19.3   Lansdowne ON
4   Nicholas Merritt     28  36:07.4   3:10.6    1   16.6   Sydenham ON
5   Milo Beattie        DNF  24:49.9   2:50.2    1   19.3   Kingston ON
MEN 18-29
1   Andrew McCallum       3  20:02.3   1:50.8    1   29.9   Richmond ON
2   Nick Zacchia          7  22:21.2   1:50.6    1   26.8   Montreal QC
MEN 30-39
1   Sergio Almeralla      2  20:00.0   1:51.4    1   29.9   Ottawa ON
2   Stu McKenzie         10  24:39.9   2:13.0   10   24.3   Ottawa ON
3   Dusan Hoferek        12  25:35.3   2:26.4    2   23.4   Ottawa ON
4   Michael Kelly        25  31:39.4   2:28.0    1   18.9   Belleville ON
5   Glen Lavery          30  38:15.7   3:13.6    1   15.6   K0N2P0
MEN 40-49
1   Milan Skubnik         5  20:52.2   1:57.8    1   28.7   Ottawa ON
2   Steven Beattie       21  30:40.7   2:29.7    1   19.5   Kingston ON
MEN 50-59
1   Jake Maarse           1  19:48.5   1:46.1   10   30.2   Ottawa ON
2   David Donovan        11  24:44.4   2:16.6    1   24.2   Kingston ON
3   Eddy Lloyd           16  28:53.8   2:35.6    1   20.7   Kingston ON
4   Colin MacDonald      24  31:22.7   2:53.7    1   19.1   Invernay ON
MEN 60-69
1   Graham Lodge          4  20:51.1   1:57.7    1   28.7   Kingston ON
2   Udo Buechner         18  29:51.1   2:53.2    7   20.0   Montreal QC
3   Mickey Stephenson    19  30:17.6   2:32.5    1   19.8   Kingston ON
4   Jacob Van Dijk       26  31:49.8   3:04.6    7   18.8   Brampton ON
5   Kees Smits           33  42:47.6   3:56.5    1   14.0   Netherlands
MEN 70+
1   Tony Zegers           8  22:37.2   2:08.2    8   26.5   Kingston ON
2   Jacob Vanderschuit   34  43:07.8   3:44.6    1   13.9   Portland ON

~ Top ~

 

25K Race Results  :  Overall
POS NAME                CLASS  PIC   TIME      BEST  LAP  AvSpd  FROM
1   Jordan Belchos      M17-    1   22:12.7   2:23.8  1   21.6  Thornhill ON
2   Andrew Godbout      M18-29  1   22:19.9   2:24.5  1   21.4  Toronto ON
3   Robert Kramer       M30-39  1   22:21.6   2:25.1  1   21.4  Boston MA
4   Paul O'Blenes       M40-49  1   22:26.7   2:24.5  1   21.3  Ottawa ON
5   Randy Plett         M40-49  2   23:07.8   2:24.2  1   20.7  Winnipeg MB
6   Peter Doucet        M18-29  2   23:28.9   2:27.7  1   20.4  Mississauga ON
7   Daniel Dutrisac     M40-49  3   23:38.9   2:39.0  1   20.2  Chelsea QC
8   Brian Johnston      M50-59  1   23:45.1   2:37.2  1   20.2  Edmonton AL
9   Ted MacDonald       M30-39  2   23:45.5   2:38.1  1   20.2  Lachine QC
10  Adrian Loewen       M30-39  3   24:03.4   2:25.2  1   19.9  Ottawa ON
11  Jeff Bakal          M18-29  3   24:18.5   2:23.8  1   19.7  Sydenham ON
12  Denise Ramsden      F17-    1   25:56.1   2:49.4  1   18.5  Kingston ON
13  Daniel Snipes       M40-49  4   26:04.0   2:42.9  1   18.4  Plainfield VT
14  Derik Beier         M18-29  4   26:07.1   2:25.6  1   18.3  Stouffville ON
15  Chelsea Perry       F17-    2   26:25.6   2:43.4  1   18.1  Cambridge ON
16  Stéphane Tremblay   M30-39  4   24:20.2   2:49.3  1   17.2  Ottawa ON
17  Eric Gee            M30-39  5   24:22.2   2:40.9  1   17.2  Mississauga ON
18  Pierre Gagné        M70+    1   24:23.9   3:15.3  1   17.2  Québec QC
19  Suzanne Dionne      F40-49  1   24:26.2   3:20.0  1   17.1  Chelsea QC
20  Andrew Strauss      M40-49  5   25:13.3   2:52.8  1   16.6  Yardley PA
21  Dick Ring           M70+    2   25:13.4   3:12.8  1   16.6  N Chelmsford MA
22  Gaétan Rochette     M50-59  2   25:19.8   3:19.6  1   16.5  Québec QC
23  Kathie Zapotocki    F40-49  2   25:27.0   3:10.8  1   16.5  Zionsville PA
24  Paul Herlehy        M40-49  6   28:21.5   3:49.4  1   14.8  Westport ON
25  Steve Bonisteel     M40-49  7   28:35.5   3:26.8  1   14.6  Kingston ON
26  Bruce Kowaluk       M40-49  8   22:44.4   3:22.2  1   15.8  Dugald MB
27  Ed Burns            M60-69  1   23:11.4   2:44.4  1   15.5  Vestal NY
28  Dominique Lalonde   F18-29  1   23:19.2   3:20.1  1   15.4  Ottawa ON
29  Henry Zielinski     M50-59  3   23:30.8   3:14.2  1   15.3  London ON
30  Ben Strauss         M17-    2   23:58.1   3:24.2  1   15.0  Yardley PA
31  Tanya Hoferek       F30-39  1   24:24.4   3:43.2  1   14.7  Ottawa ON
32  Tom Simper          M50-59  4   24:27.5   3:45.2  6   14.7  Ottawa ON
33  John Pillar         M40-49  9   24:29.1   3:46.5  6   14.7  Nepean ON
34  Willem Langenberg   M60-69  2   24:30.7   2:47.5  1   14.6  Edmonton AB
35  Robert Wills        M40-49 10   25:07.7   3:23.3  1   14.3  Rhinecliff NY
36  Scott Spencer       M40-49 11   25:21.7   3:58.4  5   14.1  Seeley's Bay ON
37  Ellen Mooney        F50-59  1   25:50.4   4:02.1  3   13.9  Kingston ON
38  Paisley Perrie      F17-    3   26:14.7   4:06.5  2   13.7  Harriston ON
39  Gerry Cassan        M50-59  5   22:41.3   3:17.6  1   13.2  Ottawa ON
40  Susan Basiren       F40-49  3   22:55.7   4:13.6  1   13.0  Brockville ON
41  John Ambrose        M60-69  3   23:02.4   4:13.5  1   13.0  Mallorytown ON
42  Julie Green         F30-39  2   23:41.7   4:15.1  1   12.6  Seeley's Bay ON
43  Jane Kenyon         F40-49  4   23:43.5   4:06.8  1   12.6  New York NY
44  Willem Jan Albers   M30-39  6   23:55.1   3:47.2  1   12.5  Netherlands
45  Greg Echlin         M40-49 12   24:40.5   4:16.4  1   12.1  Ottawa ON
46  Han Beekhuizen      M30-39  7   24:46.6   4:19.9  1   12.1  Netherlands
47  Laura Markle        F30-39  3   25:50.8   4:34.2  1   11.6  Ottawa ON
48  Gord Stewart        M50-59  6   26:15.5   5:06.9  5   11.4  Bowmanville ON
49  Alicia Weiss        F30-39  4   26:21.5   4:34.6  1   11.3  Ottawa ON
50  Gorgianna May       F50-59  2   26:51.6   4:47.5  1   11.1  St Paul MN
51  B Rootham           F50-59  3   27:01.6   5:05.6  5   11.1  Kanata ON
52  Kelly Goody         F30-39  5   27:32.4   5:16.7  1   10.8  Ottawa ON
53  Glenn Corso         M40-49 13   12:22.7   2:25.7  1   19.3  Smithtown NY
54  Marco Smits         M30-39  8   16:12.8   3:44.3  1   14.8  Portland ON
55  Mark Kerr           M18-29  5   23:06.3   5:18.8  1   10.3  Kingston ON
56  Ann Stewart         F18-29  2   23:59.4   5:35.7  1   10.0  Bowmanville ON
57  Jane Chadwick       F50-59  4   24:03.4   5:50.8  3    9.9  Bowmanville ON
58  Chris Allan         M30-39  9   24:18.2   4:59.8  1    9.8  Portland ON
DNF Stacy Muise         F17-    -   -------   ------  -   ----  Kanata ON
DNF Bernard Doth        M50-59  -   -------   ------  -   ----  Le Gardeur QC
DNF Thea Vandergeest    F50-59  -   -------   ------  -   ----  Netherlands
DNF Graham Lodge        M60-69  -   -------   ------  -   ----  Kingston ON
DNF Sergio Almeralla    M30-39  -   -------   ------  -   ----  Ottawa ON
DNF Jim Shearer         M60-69  -   -------   ------  -   ----  Ottawa ON
DNF Martine Charbonneau F18-29  -   -------   ------  -   ----  Greenfld Pk QC
DNF Jan Beuzekom        M40-49  -   -------   ------  -   ----  Trumansburg NY
DNF Hubert Lafrance     M50-59  -   -------   ------  -   ----  Toronto ON

~ Top ~

 

25K Race Results  :  Age groups
PIC NAME                POS    TIME     BEST    LAP  AvgSpd  FROM
WOMEN 17-
1   Denise Ramsden       12  25:56.1   2:49.4    1   18.5    Kingston ON
2   Chelsea Perry        15  26:25.6   2:43.4    1   18.1    Cambridge ON
3   Paisley Perrie       38  26:14.7   4:06.5    2   13.7    Harriston ON
4   Stacy Muise         DNF  -------   ------    -   ----    Kanata ON
WOMEN 18-29
1   Dominique Lalonde    28  23:19.2   3:20.1    1   15.4    Ottawa ON
2   Ann Stewart          56  23:59.4   5:35.7    1   10.0    Bowmanville ON
3   Martine Charbonneau DNF  -------   ------    -   ----    Greenfield Pk QC
WOMEN 30-39
1   Tanya Hoferek        31  24:24.4   3:43.2    1   14.7    Ottawa ON
2   Julie Green          42  23:41.7   4:15.1    1   12.6    Seeley's Bay ON
3   Laura Markle         47  25:50.8   4:34.2    1   11.6    Ottawa ON
4   Alicia Weiss         49  26:21.5   4:34.6    1   11.3    Ottawa ON
5   Kelly Goody          52  27:32.4   5:16.7    1   10.8    Ottawa ON
WOMEN 40-49
1   Suzanne Dionne       19  24:26.2   3:20.0    1   17.1    Chelsea QC
2   Kathie Zapotocki     23  25:27.0   3:10.8    1   16.5    Zionsville PA
3   Susan Basiren        40  22:55.7   4:13.6    1   13.0    Brockville ON
4   Jane Kenyon          43  23:43.5   4:06.8    1   12.6    New York NY
WOMEN 50-59
1   Ellen Mooney         37  25:50.4   4:02.1    3   13.9    Kingston ON
2   Gorgianna May        50  26:51.6   4:47.5    1   11.1    St Paul MN
3   B Rootham            51  27:01.6   5:05.6    5   11.1    Kanata ON
4   Jane Chadwick        57  24:03.4   5:50.8    3    9.9    Bowmanville ON
5   Thea Vandergeest     61  24:11.0   5:49.2    2    7.4    Netherlands
MEN 17-
1   Jordan Belchos        1  22:12.7   2:23.8    1   21.6    Thornhill ON
2   Ben Strauss          30  23:58.1   3:24.2    1   15.0    Yardley PA
MEN 18-29
1   Andrew Godbout        2  22:19.9   2:24.5    1   21.4    Toronto ON
2   Peter Doucet          6  23:28.9   2:27.7    1   20.4    Mississauga ON
3   Jeff Bakal           11  24:18.5   2:23.8    1   19.7    Sydenham ON
4   Derik Beier          14  26:07.1   2:25.6    1   18.3    Stouffville ON
5   Mark Kerr            55  23:06.3   5:18.8    1   10.3    Kingston ON
MEN 30-39
1   Robert Kramer         3  22:21.6   2:25.1    1   21.4    Boston MA
2   Ted MacDonald         9  23:45.5   2:38.1    1   20.2    Lachine QC
3   Adrian Loewen        10  24:03.4   2:25.2    1   19.9    Ottawa ON
4   Stéphane Tremblay    16  24:20.2   2:49.3    1   17.2    Ottawa ON
5   Eric Gee             17  24:22.2   2:40.9    1   17.2    Mississauga ON
6   Willem Jan Albers    44  23:55.1   3:47.2    1   12.5    Netherlands
7   Han Beekhuizen       46  24:46.6   4:19.9    1   12.1    Netherlands
8   Marco Smits          54  16:12.8   3:44.3    1   14.8    Portland ON
9   Chris Allan          58  24:18.2   4:59.8    1    9.8    Portland ON
10  Sergio Almeralla    DNF  -------   ------    -   ----    Ottawa ON
MEN 40-49
1   Paul O'Blenes         4  22:26.7   2:24.5    1   21.3    Ottawa ON
2   Randy Plett           5  23:07.8   2:24.2    1   20.7    Winnipeg MB
3   Daniel Dutrisac       7  23:38.9   2:39.0    1   20.2    Chelsea QC
4   Daniel Snipes        13  26:04.0   2:42.9    1   18.4    Plainfield VT
5   Andrew Strauss       20  25:13.3   2:52.8    1   16.6    Yardley PA
6   Paul Herlehy         24  28:21.5   3:49.4    1   14.8    Westport ON
7   Steve Bonisteel      25  28:35.5   3:26.8    1   14.6    Kingston ON
8   Bruce Kowaluk        26  22:44.4   3:22.2    1   15.8    Dugald MB
9   John Pillar          33  24:29.1   3:46.5    6   14.7    Nepean ON
10  Robert Wills         35  25:07.7   3:23.3    1   14.3    Rhinecliff NY
11  Scott Spencer        36  25:21.7   3:58.4    5   14.1    Seeley's Bay ON
12  Greg Echlin          45  24:40.5   4:16.4    1   12.1    Ottawa ON
13  Glenn Corso         DNF  -------   ------    -   ----    Smithtown NY
14  Jan Beuzekom        DNF  -------   ------    -   ----    Trumansburg NY
MEN 50-59
1   Brian Johnston        8  23:45.1   2:37.2    1   20.2    Edmonton AL
2   Gaétan Rochette      22  25:19.8   3:19.6    1   16.5    Québec QC
3   Henry Zielinski      29  23:30.8   3:14.2    1   15.3    London ON
4   Tom Simper           32  24:27.5   3:45.2    6   14.7    Ottawa ON
5   Gerry Cassan         39  22:41.3   3:17.6    1   13.2    Ottawa ON
6   Gord Stewart         48  26:15.5   5:06.9    5   11.4    Bowmanville ON
7   Bernard Doth        DNF  -------   ------    -   ----    Le Gardeur QC
8   Hubert Lafrance     DNF  -------   ------    -   ----    Toronto ON
MEN 60-69
1   Ed Burns             27  23:11.4   2:44.4    1   15.5    Vestal NY
2   Willem Langenberg    34  24:30.7   2:47.5    1   14.6    Edmonton AB
3   John Ambrose         41  23:02.4   4:13.5    1   13.0    Mallorytown ON
4   Graham Lodge        DNF  -------   ------    -   ----    Kingston ON
5   Jim Shearer         DNF  -------   ------    -   ----    Ottawa ON
MEN 70+
1   Pierre Gagné         18  24:23.9   3:15.3    1   17.2    Québec QC
2   Dick Ring            21  25:13.4   3:12.8    1   16.6    North Chelmsford MA

~ Top ~

 

50K Race Results  :  Overall
POS NAME                CLASS   PIC   TIME     BEST  LAP AvSpd   FROM
1   Robert Kramer       M30-39   1   1:36:36   1:52    1   28.5  Boston MA
2   Paul O'Blenes       M40-49   1   1:36:37   1:54    1   28.5  Ottawa ON
3   Jeff Bakal          M18-29   1   1:37:21   1:54    1   28.3  Sydenham ON
4   Peter Doucet        M18-29   2   1:38:58   1:54    1   27.8  Mississauga ON
5   Youri Juteau        M30-39   2   1:39:58   1:53    1   27.6  Montreal QC
6   Jake Maarse         M50-59   1   1:42:29   1:55    1   26.9  Ottawa ON
7   Randy Plett         M40-49   2   1:47:30   1:54    1   25.6  Winnipeg MB
8   Ed Hanrahan         M40-49   3   1:47:39   1:55    1   25.6  Chelsea QC
9   Jan Beuzerkom       M40-49   4   1:48:50   1:59    1   25.3  Trumansburg NY
10  Tony Zegers         M70+     1   1:51:43   2:05    1   24.7  Kingston ON
11  Graham Lodge        M60-60   1   1:51:43   2:00    1   24.7  Kingston ON
12  Brian Johnston      M50-59   2   1:51:44   2:04    1   24.7  Edmonton AL
13  Hans Posthuma       M40-49   5   1:51:51   2:05    1   24.6  Ottawa ON
14  Daniel Snipes       M40-49   6   1:54:15   1:56    1   24.1  Plainfield VT
15  Willem Langenberg   M60-69   1   1:54:19   2:16    1   24.1  Edmonton AB
16  Pierre Gagné        M70+     2   1:54:19   2:18   34   24.1  Québec QC
17  Suzanne Dionne      F40-49   1   1:54:20   2:18   34   24.1  Chelsea QC
18  Ray Robichaud       M50-59   3   1:54:23   2:17   11   24.1  Ottawa ON
19  Kathie Zapotocki    F40-49   2   2:06:18   2:20    7   21.8  Zionsville PA
20  Andrew McCallum     M18-29   3   2:08:57   2:05    1   21.4  Richmond ON
21  Andrew Strauss      M40-49   7   2:09:07   2:05    1   21.3  Yardley PA
22  Steve Bonisteel     M40-49   8   2:14:26   2:26    1   20.5  Kingston ON
23  Bernard Doth        M50-59   4   2:14:26   2:26    1   20.5  Le Gardeur QC
24  Stephen Arnold      M60-69   2   2:15:29   2:30    1   20.3  Kingston ON
25  Bruce Kowaluk       M40-49   9   2:16:30   2:32   12   20.2  Dugald MB
26  Robert Wills        M40-49  10   2:20:14   2:30   15   19.6  Rhinecliff NY
27  Tom Simper          M50-59   5   2:24:14   2:46   10   19.1  Ottawa ON
28  Danielle Gray       F18-29   1   2:28:02   2:40    1   18.6  Guelph ON
29  Ben Strauss         M17-     1   2:28:44   2:48    1   18.5  Yardley PA
30  Stuart Jones        M40-49  11   2:30:43   2:32   10   18.3  Ottawa ON
31  Paisley Perrie      F17-     1   2:31:32   2:33    1   18.2  Harriston ON
32  John Pillar         M40-49  12   2:31:51   2:46    1   18.1  Nepean ON
33  Alicia Weiss        F30-39   1   2:31:58   2:47    1   18.1  Ottawa ON
34  Rosie Chong         F40-49   3   2:32:21   2:47    1   18.1  Waterloo ON
35  Willem Jan Albers   M30-39   3   2:37:28   2:55    1   17.5  Netherlands
36  Catherine Kwiecien  F40-49   4   2:38:02   2:48    1   17.4  Waterloo ON
37  Vicki Stevenson     F30-39   2   2:41:51   3:11   11   17.0  Portland ON
38  Jill Relyea-Voss    F50-59   1   2:56:53   3:13    1   15.6  Kingston ON
39  Mickey Stephenson   M60-69   3   2:57:54   3:09    1   14.5  Kingston ON
40  Harold Osborne      M60-69   4   2:57:26   3:16    1   14.2  Brantford ON
41  Kelly Goody         F30-39   3   2:55:29   3:28    1   13.3  Ottawa ON
DNF Thea Vandergeest    F50-59   -   -------   ----    -   ----  Netherlands
DNF Dick Ring           M70+     -   -------   ----    -   ----  North Chelmsford MA
DNF Sarah Shires        F17-     -   -------   ----    -   ----  Addison ON
DNF Gerry Cassan        M50-59   -   -------   ----    -   ----  Ottawa ON
DNF Jeremy Vandervalk   M17-     -   -------   ----    -   ----  Brockville ON
DNF Zak Kelly           M17-     -   -------   ----    -   ----  Belleville ON
DNF Michael Kelly       M30-39   -   -------   ----    -   ----  Belleville ON
DNF Adrian Loewen       M30-39   -   -------   ----    -   ----  Ottawa ON
DNF Jane Kenyon         F40-49   -   -------   ----    -   ----  New York NY
DNF Ellen Mooney        F50-59   -   -------   ----    -   ----  Kingston ON
DNF Ed Burns            M60-69   -   -------   ----    -   ----  Vestal NY
DNF Gaétan Rochette     M50-59   -   -------   ----    -   ----  Québec QC
DNF Richard Bowes       M50-59   -   -------   ----    -   ----  Kanata ON
DNF Glenn Corso         M40-49   -   -------   ----    -   ----  Smithtown NY
DNF John Matuszek       M50-59   -   -------   ----    -   ----  Toronto ON

~ Top ~

 

50K Race Results  :  Age groups
PIC NAME                POS    TIME     BEST   LAP  AvgSpd  FROM
WOMEN 17-
1   Paisley Perrie       31   2:31:32   2:33    1   18.2    Harriston ON
2   Sarah Shires         43   -------   ----    -   ----    Addison ON
WOMEN 18-29
1   Danielle Gray        28   2:28:02   2:40    1   18.6    Guelph ON
WOMEN 30-39
1   Alicia Weiss         33   2:31:58   2:47    1   18.1    Ottawa ON
2   Vicki Stevenson      37   2:41:51   3:11    11  17.0    Portland ON
3   Kelly Goody          41   2:55:29   3:28    1   13.3    Ottawa ON
WOMEN 40-49
1   Suzanne Dionne       17   1:54:20   2:18   34   24.1    Chelsea QC
2   Kathie Zapotocki     19   2:06:18   2:20    7   21.8    Zionsville PA
3   Rosie Chong          34   2:32:21   2:47    1   18.1    Waterloo ON
4   Catherine Kwiecien   36   2:38:02   2:48    1   17.4    Waterloo ON
5   Jane Kenyon         DNF   -------   ----    -   ----    New York NY
WOMEN 50-59
1   Jill Relyea-Voss     38   2:56:53   3:13    1   15.6    Kingston ON
2   Ellen Mooney        DNF   -------   ----    -   ----    Kingston ON
3   Thea Vandergeest    DNF   -------   ----    -   ----    Netherlands
MEN 17-
1   Ben Strauss          29   2:28:44   2:48    1   18.5    Yardley PA
2   Jeremy Vandervalk   DNF   -------   ----    -   ----    Brockville ON
3   Zak Kelly           DNF   -------   ----    -   ----    Belleville ON
MEN 18-29
1   Jeff Bakal            3   1:37:21   1:54    1   28.3    Sydenham ON
2   Peter Doucet          4   1:38:58   1:54    1   27.8    Mississauga ON
3   Andrew McCallum      20   2:08:57   2:05    1   21.4    Richmond ON
MEN 30-39
1   Robert Kramer         1   1:36:36   1:52    1   28.5    Boston MA
2   Youri Juteau          5   1:39:58   1:53    1   27.6    Montreal QC
3   Willem Jan Albers    35   2:37:28   2:55    1   17.5    Netherlands
4   Adrian Loewen       DNF   -------   ----    -   ----    Ottawa ON
5   Michael Kelly       DNF   -------   ----    -   ----    Belleville ON
MEN 40-49
1   Paul O'Blenes         2   1:36:37   1:54    1   28.5    Ottawa ON
2   Randy Plett           7   1:47:30   1:54    1   25.6    Winnipeg MB
3   Ed Hanrahan           8   1:47:39   1:55    1   25.6    Chelsea QC
4   Jan Beuzerkom         9   1:48:50   1:59    1   25.3    Trumansburg NY
5   Hans Posthuma        13   1:51:51   2:05    1   24.6    Ottawa ON
6   Daniel Snipes        14   1:54:15   1:56    1   24.1    Plainfield VT
7   Andrew Strauss       21   2:09:07   2:05    1   21.3    Yardley PA
8   Steve Bonisteel      22   2:14:26   2:26    1   20.5    Kingston ON
9   Bruce Kowaluk        25   2:16:30   2:32   12   20.2    Dugald MB
10  Robert Wills         26   2:20:14   2:30   15   19.6    Rhinecliff NY
11  Stuart Jones         30   2:30:43   2:32   10   18.3    Ottawa ON
12  John Pillar          32   2:31:51   2:46    1   18.1    Nepean ON
13  Glenn Corso         DNF   -------   ----    --  ----    Smithtown NY
MEN 50-59
1   Jake Maarse           6   1:42:29   1:55    1   26.9    Ottawa ON
2   Brian Johnston       12   1:51:44   2:04    1   24.7    Edmonton AL
3   Ray Robichaud        18   1:54:23   2:17   11   24.1    Ottawa ON
4   Bernard Doth         23   2:14:26   2:26    1   20.5    Le Gardeur QC
5   Tom Simper           27   2:24:14   2:46   10   19.1    Ottawa ON
6   Richard Bowes       DNF   -------   ----    --  ----    Kanata ON
7   John Matuszek       DNF   -------   ----    --  ----    Toronto ON
8   Gerry Cassan        DNF   -------   ----    --  ----    Ottawa ON
9   Gaétan Rochette     DNF   -------   ----    --  ----    Québec QC
MEN 60-69
1   Graham Lodge         11   1:51:43   2:00    1   24.7    Kingston ON
1   Willem Langenberg    15   1:54:19   2:16    1   24.1    Edmonton AB
2   Stephen Arnold       24   2:15:29   2:30    1   20.3    Kingston ON
3   Mickey Stephenson    39   2:57:54   3:09    1   14.5    Kingston ON
4   Harold Osborne       40   2:57:26   3:16    1   14.2    Brantford ON
5   Ed Burns            DNF   -------   ----    --  ----    Vestal NY
MEN 70+
1   Tony Zegers          10   1:51:43   2:05    1   24.7    Kingston ON
2   Pierre Gagné         16   1:54:19   2:18   34   24.1    Québec QC
3   Dick Ring           DNF   -------   ----    -   ----    North Chelmsford MA

 

 

 

 Top 

Rod Willmot Webmaster