Results
Silver Skate Festival
Edmonton, Alberta
February 18, 2006

Updated April 11, 2006

       25K overall   25K age groups  
 

 

25K Race Results  :  Overall
PIC = place in class.  BEST = best laptime.  LAP = which lap.  AvSpd in km/h.
POS NAME                 CLASS  PIC  TIME      BEST  LAP AvSpd  FROM
1   Marcin Goszczynski   M18-29  1  0:39:02.2  1:27.9 14  38.4  Calgary AB
2   Jamie Ivey           M18-29  2  0:40:08.3  1:27.4  7  37.3  Calgary AB
3   Merein Van Benthem   M18-29  3  0:41:12.7  1:27.8  7  36.3  Innisfail AB
4   Blaine Hill          M40-49  1  0:42:35.2  1:31.0  4  35.2  Sherwood Pk AB
5   Rolf Van Benthem     M18-29  4  0:42:35.3  1:30.9  4  35.2  Innisfail AB
6   Jackson Hill         M0-17   1  0:44:18.4  1:33.4  4  33.8  Sherwood Pk AB
7   Anna Ringsred        F18-29  1  0:44:36.0  1:32.1  4  33.6  Calgary AB
8   Jake Maarse          M50-59  1  0:44:36.7  1:38.1 25  33.6  Ottawa ON
9   Freddy VanDerLinde   M40-49  2  0:44:37.1  1:38.0  4  33.6  MarkerVille AB
10  Rick Dijkstra        M30-39  1  0:44:37.3  1:32.2  4  33.6  Innisfail AB
11  Ray Cislo            M40-49  3  0:44:38.6  1:40.1 25  33.5  Edmonton AB
12  Iman Koeman          M40-49  4  0:44:39.3  1:32.4  4  33.5  Edmonton
13  Brian Johnston       M50-59  2  0:44:55.8  1:37.1  4  33.3  Edmonton AB
14  Judy Van Hyfte       F50-59  1  0:46:59.2  1:42.4  4  31.9  Red Deer AB
15  Berend Ridder        M18-29  5  0:46:59.5  1:41.4  4  31.9  Olds AB
16  Russell Gottschalk   M40-49  5  0:47:00.0  1:44.1  2  31.9  Edmonton AB
17  Bruce Copeland       M40-49  6  0:47:04.4  1:45.3  2  31.8  Edmonton AB
18  Ed Heacock           M50-59  3  0:47:04.7  1:44.5  2  31.8  Edmonton AB
19  Karl Schneider       M50-59  4  0:47:05.9  1:45.6  3  31.8  Edmonton AB
20  Peter Toth           M40-49  7  0:47:48.9  1:41.2 18  31.3  Edmonton AB
21  Susan Copeland       F30-39  1  0:49:03.2  1:46.5  2  30.5  Edmonton AB
22  Tim Hartel           M40-49  8  0:49:43.9  1:40.5  2  30.1  Calgary AB
23  Henrik Helmig        M18-29  6  0:49:44.3  1:41.6  2  30.1  Olds AB
24  Liesbeth Lok         F18-29  2  0:49:44.3  1:48.9  1  30.1  Falun AB
25  Kees Bottenberg      M40-49  9  0:50:21.5  1:46.8  2  29.7  Bowden AB
26  Ken Boyd             M50-59  5  0:51:14.6  1:47.9  2  29.2  Edmonton AB
27  Tony Lambert         M40-49 10  0:51:39.4  1:48.5 20  29.0  Edmonton AB
28  Sietze Sietzema      M40-49 11  0:52:15.2  1:49.7  2  28.7  Olds AB
29  Dominique Lalonde    F18-29  3  0:53:12.2  1:49.0  2  28.1  Orleans ON
30  Mia Atienza          F18-29  4  0:54:59.8  1:50.7  2  27.2  Edmonton AB
31  Jessie Wakeford      F0-17   1  0:55:12.5  2:00.2 25  27.1  Thorhild AB
32  Spelt Woulien        F18-29  5  0:55:12.7  2:00.2 25  27.1  Rimbey AB
33  Hillie Vant          F30-39  2  0:55:12.9  1:59.6 25  27.1  Edmonton AB
34  Annie Muilwijk       F40-49  1  0:55:16.0  2:02.9 25  27.1  Lacombe AB
35  Michiel Messing      M50-59  6  0:55:16.5  2:02.8 25  27.1  Sylvan Lake AB
36  Otto Nieuwland       M30-39  2  0:55:20.9  2:07.1 24  27.1  Ponoka AB
37  Jacob V.'t Westeinde M30-39  3  0:55:28.7  2:07.5 24  27.0  Drayton Vly AB
38  Ed Sumbar            M50-59  7  0:56:12.6  2:03.3  2  26.6  Edmonton AB
39  David Alton          M40-49 12  0:57:19.1  2:02.4  1  26.1  Edmonton AB
40  Greg Hunter          M50-59  8  0:57:22.3  2:03.3  1  26.1  Edmonton AB
41  Alan Lewis           M50-59  9  0:57:25.8  2:02.1  1  26.1  Edmonton AB
42  Paisley Perrie       F0-17   2  0:58:40.5  2:06.2  9  25.5  Harriston ON
43  Susan Cameron        F40-49  2  0:59:58.0  2:15.4  1  25.0  Edmonton AB
44  Leendert V. den Berg M18-29  7  1:00:53.5  2:15.1  1  24.6  Edmonton AB
45  Symen Bosman         M50-59 10  1:02:50.9  2:15.9  1  23.8  Edmonton AB
46  Harm Willem de Groot M50-59 11  1:04:43.0  2:12.5  1  23.1  Sherwood Pk AB
47  Danny Quevillon      M50-59 12  1:07:54.1  2:27.5  1  22.0  Ardrossan AB
48  Jennie Lambert       F40-49  3  1:08:09.1  2:36.0 10  22.0  Edmonton AB
49  Jelco Bakker         M40-49 13  1:08:11.2  2:35.0  5  21.9  Sherwood Pk AB
50  Henk Krijger         M50-59 13  1:09:10.6  2:15.2  1  21.6  Edmonton AB
51  Julia Keenliside     F40-49  4  1:12:03.3  2:42.7  4  20.8  Edmonton AB
52  Gijs Verderjen       M30-39  4  1:12:10.6  2:14.3  1  20.7  Edmonton AB
53  Rowalt Schets        M40-49 14  1:15:05.1  2:37.3  1  19.9  Edmonton AB
54  Anne Bradley         F40-49  5  1:15:11.9  2:45.0 10  19.9  St. Albert AB
55  Willard Roelofs      M60-69  1  1:37:39.4  3:09.6  2  15.3  Calgary AB
56  Sarah Gregg          F0-17   3  DNF        1:43.7 24  30.8  Edmonton AB
57  Emily Hill           F0-17   4  DNF        1:44.9 24  30.8  Sherwood Pk AB
58  Renee Potziehn       F30-39  3  DNF        2:59.4 23  19.0  Edmonton AB
59  Laurel Middendorf    F40-49  6  DNF        3:09.6 22  17.5  Edmonton AB
60  Jason Sirockman      M30-39  5  DNF        2:17.1  1  17.9  Sherwood Pk AB
61  Jeff Kitura          M18-29  8  DNF        1:30.9  4  34.0  Calgary AB
62  Nicole Nieuwland     F0-17   5  DNF        2:38.7  1  20.1  Ponoka AB
63  Wes Roshko           M50-59 14  DNF        2:39.1  1  19.9  Edmonton AB
64  Willem Langenberg    M60-69  2  DNS        -.---   0   -    Edmonton AB
65  Mark Muilwijk        M18-29  9  DNS        -.---   0   -    Lacombe AB
66  Connie Pope          F40-49  7  DNS        -.---   0   -    Edmonton AB
67  John Smith           M50-59 15  DNS        -.---   0   -    Bentley AB

~ Top ~

 

25K Race Results  :  Age groups
PIC = place in class.  BEST = best laptime.  LAP = which lap.  AvSpd in km/h.
PIC NAME                 POS  TIME       BEST LAP AvgSpd FROM
WOMEN 17-
1   Jessie Wakeford      31  0:55:12.5   2:00  25  27.1  Thorhild AB
2   Paisley Perrie       42  0:58:40.5   2:06  9   25.5  Harriston ON
3   Sarah Gregg          56  DNF         1:43  24  30.8  Edmonton AB
4   Emily Hill           57  DNF         1:44  24  30.8  Sherwood Park AB
5   Nicole Nieuwland     62  DNF         2:38  1   20.1  Ponoka AB
WOMEN 18-29
1   Anna Ringsred         7  0:44:36.0   1:32  4   33.6  Calgary AB
2   Liesbeth Lok         24  0:49:44.3   1:48  1   30.1  Falun AB
3   Dominique Lalonde    29  0:53:12.2   1:49  2   28.1  Orleans, ON
4   Mia Atienza          30  0:54:59.8   1:50  2   27.2  Edmonton AB
5   Spelt Woulien        32  0:55:12.7   2:00  25  27.1  Rimbey AB
WOMEN 30-39
1   Susan Copeland       21  0:49:03.2   1:46  2   30.5  Edmonton AB
2   Hillie Vant          33  0:55:12.9   1:59  25  27.1  Edmonton AB
3   Renee Potziehn       58  DNF         2:59  23  19.0  Edmonton AB
WOMEN 40-49
1   Annie Muilwijk       34  0:55:16.0   2:02  25  27.1  Lacombe AB
2   Susan Cameron        43  0:59:58.0   2:15  1   25.0  Edmonton AB
3   Jennie Lambert       48  1:08:09.1   2:36  10  22.0  Edmonton AB
4   Julia Keenliside     51  1:12:03.3   2:42  4   20.8  Edmonton AB
5   Anne Bradley         54  1:15:11.9   2:45  10  19.9  St. Albert AB
6   Laurel Middendorf    59  DNF         3:09  22  17.5  Edmonton AB
7   Connie Pope          66  DNS         .---  0   -     Edmonton AB
WOMEN 50-59
1   Judy Van Hyfte       14  0:46:59.2   1:42  4   31.9  Red Deer AB
MEN 17-
1   Jackson Hill          6  0:44:18.4   1:33  4   33.8  Sherwood Park AB
MEN 18-29
1   Marcin Goszczynski    1  0:39:02.2   1:27  14  38.4  Calgary AB
2   Jamie Ivey            2  0:40:08.3   1:27  7   37.3  Calgary AB
3   Merein Van Benthem    3  0:41:12.7   1:27  7   36.3  Innisfail AB
4   Rolf Van Benthem      5  0:42:35.3   1:30  4   35.2  Innisfail AB
5   Berend Ridder        15  0:46:59.5   1:41  4   31.9  Olds AB
6   Henrik Helmig        23  0:49:44.3   1:41  2   30.1  Olds AB
7   Leendert V. den Berg 44  1:00:53.5   2:15  1   24.6  Edmonton AB
8   Jeff Kitura          61  DNF         1:30  4   34.0  Calgary AB
9   Mark Muilwijk        65  DNS         .---  0   -     Lacombe AB
MEN 30-39
1   Rick Dijkstra        10  0:44:37.3   1:32  4   33.6  Innisfail AB
2   Otto Nieuwland       36  0:55:20.9   2:07  24  27.1  Ponoka AB
3   Jacob V.'t Westeinde 37  0:55:28.7   2:07  24  27.0  Drayton Valley AB
4   Gijs Verderjen       52  1:12:10.6   2:14  1   20.7  Edmonton AB
5   Jason Sirockman      60  DNF         2:17  1   17.9  Sherwood Park AB
MEN 40-49
1   Blaine Hill           4  0:42:35.2   1:31  4   35.2  Sherwood Park AB
2   Freddy VanDerLinde    9  0:44:37.1   1:38  4   33.6  MarkerVille AB
3   Ray Cislo            11  0:44:38.6   1:40  25  33.5  Edmonton AB
4   Iman Koeman          12  0:44:39.3   1:32  4   33.5  Edmonton
5   Russell Gottschalk   16  0:47:00.0   1:44  2   31.9  Edmonton AB
6   Bruce Copeland       17  0:47:04.4   1:45  2   31.8  Edmonton AB
7   Peter Toth           20  0:47:48.9   1:41  18  31.3  Edmonton AB
8   Tim Hartel           22  0:49:43.9   1:40  2   30.1  Calgary AB
9   Kees Bottenberg      25  0:50:21.5   1:46  2   29.7  Bowden AB
10  Tony Lambert         27  0:51:39.4   1:48  20  29.0  Edmonton AB
11  Sietze Sietzema      28  0:52:15.2   1:49  2   28.7  Olds AB
12  David Alton          39  0:57:19.1   2:02  1   26.1  Edmonton AB
13  Jelco Bakker         49  1:08:11.2   2:35  5   21.9  Sherwood Park AB
14  Rowalt Schets        53  1:15:05.1   2:37  1   19.9  Edmonton AB
MEN 50-59
1   Jake Maarse           8  0:44:36.7   1:38  25  33.6  Ottawa, ON
2   Brian Johnston       13  0:44:55.8   1:37  4   33.3  Edmonton AB
3   Ed Heacock           18  0:47:04.7   1:44  2   31.8  Edmonton AB
4   Karl Schneider       19  0:47:05.9   1:45  3   31.8  Edmonton AB
5   Ken Boyd             26  0:51:14.6   1:47  2   29.2  Edmonton AB
6   Michiel Messing      35  0:55:16.5   2:02  25  27.1  Sylvan Lake AB
7   Ed Sumbar            38  0:56:12.6   2:03  2   26.6  Edmonton AB
8   Greg Hunter          40  0:57:22.3   2:03  1   26.1  Edmonton AB
9   Alan Lewis           41  0:57:25.8   2:02  1   26.1  Edmonton AB
10  Symen Bosman         45  1:02:50.9   2:15  1   23.8  Edmonton AB
11  Harm Willem de Groot 46  1:04:43.0   2:12  1   23.1  Sherwood Park AB
12  Danny Quevillon      47  1:07:54.1   2:27  1   22.0  Ardrossan AB
13  Henk Krijger         50  1:09:10.6   2:15  1   21.6  Edmonton AB
14  Wes Roshko           63  DNF         2:39  1   19.9  Edmonton AB
15  John Smith           67  DNS         .---  0   -     Bentley AB
MEN 60-69
1   Willard Roelofs      55  1:37:39.4   3:09  2   15.3  Calgary AB
2   Willem Langenberg    64  DNS         .---  0   -     Edmonton AB

 

 

 

 Top 

Rod Willmot Webmaster